جلسات کوچینگ

امروزه و در دنیای در حال توسعه امروزی یکی از متدهایی که می تواند به شما برای رسیدن به موفقیت و توسعه فردی کمک بسیاری کند، کوچینگ و رویکرد های آن است. امروزه کوچینگ به عنوان یک روش مدرن برای رسیدن به موفقیت ها شناخته شده و طرفداران زیادی دارد. از این رو قصد داریم در این مقاله به معرفی و توضیح در مورد جلسات کوچینگ بپردازیم.

جلساتی که توسط یک شخص کوچ برگذار می شود و در آن به شما کمک شده تا بتوانید خودتان را به خوبی شناخته و نقاط ضعف و قوت خودتان را درک نمایید و با تکیه بر خود قدم در راه موفقیت بگذارید.

تعریفی کوتاه از جلسات کوچینگ

دوره کوچینگ به مجموعه از جلسه های کوچینگ گفته شده که با هدف و برنامه خاصی برگذار می شود. در واقع کوچینگ یک ارتباط دو طرفه بین شخص کوچ و مراجع کننده است. کوچینگ در واقع ایجاد یک تغییر است، تغییری در زندگی و یا کار. شاید شما بارها در کلاس های آموزشی و یا جلسات مشاوره شرکت کرده و به دنبال ایجاد یک تغییر در زندگی و کار خود بوده‌اید.

اما ممکن است که پس از گذشت یک زمان این تغییرات کمرنگ شده باشند و جلوه اولیه خود را از دست داده‌ باشند. به خاطر داشته باشید ما برای این که بتوانیم تغییرات را در زندگی و کار خود دائمی کنیم‌ نیاز به زمان داریم.

در این زمان علاوه بر این که شما مطالب جدیدی را یاد میگیرید باید بر روی پتانسیل های خود نیز کار کنید تا بتوانید تغییرات اثر بخشی را داشته باشید. این همان اتفاقی است که قرار است در جلسات کوچینگ برای شما رقم بخورد.

باید به شما بگوییم که تعداد جلسات و مدت زمان جلسه های کوچینگ بستگی به دوره کوچینگ دارد. دوره های کوچینگ دارای  انواع مختلفی هستند که هرکدام از این دوره ها تعداد جلسات و ساعت های متفاوتی دارند. در ادامه به صورت خلاصه به این دوره ها اشاره خواهیم کرد.

دوره لایف کوچینگ

لایف کوچینگ که تحت عنوان کوچینگ زندگی نیز شناخته می شود جز یکی از مهمترین انواع کوچینگ ها است که به صورت مستقیم شامل تمام ابعاد زندگی فرد می شود. جلسات کوچینگ زندگی هم به صورت گروهی و هم به صورت تکی برگذار می شود. دوره های کوچینگ زندگی به صورت گروهی هدف ها و برنامه های از پیش تعیین شده‌ای دارند که و در یک زمان مشخص برگذار می شوند. اما جلسات لایف کوچینگ فردی معمولا زمان و تقویم مشخصی ندارد.

دوره کوچینگ فردی

دوره کوچینگ فردی زیر مجموعه لایف کوچینگ است، البته با این تفاوت که دوره های کوچینگ فردی دارای هدف مشخص و روشنی است. جلسه های کوچینگ فردی تحت عنوان کوچینگ توسعه فردی نیز شناخته می شوند.

تنها تفاوت عمده‌ای که می توان برای این دوره کوچینگ عنوان نمود این است که این دوره همان گونه که از نامش مشخص است به صورت فردی برگذار شده و از همان ابتدا هدف و یا مشکل فرد مشخص می شود.

جلسات کوچینگ چگونه برگذار می شود؟

جلسات کوچینگ چگونه برگذار می شود؟

ممکن است که شما بخواهید از یک کوچ کمک گرفته و از او راهنمایی دریافت کنید، از این رو یک جلسه را هماهنگ نموده و تاریخ آن را معین می کنید. ممکن است که قبل از رفتن به جلسه این سوال برای شما ایجاد شود که جلسه های کوچینگ چگونه برگذار می شود؟

یا ممکن است که از خودتان بپرسید که اساس این جلسات چگونه بوده و بر چه پایه‌ای استوار است؟ لطفا ادامه مقاله را با ما همراه باشید تا در این خصوص نیز مطالبی را برای شما عزیزان بیان کنیم.

  • ترتیب جلسه کوچینگ

‌ترتیب کارها و چیزهایی که در جلسه کوچینگ اتفاق می افتد بستگی به مدل کوچینگی است که توسط شخص کوچ انتخاب می شود. اما با این وجود می توان گفت که تمام جلسات کوچینگ از نظم و تربیت مشابه برخودار هستند.

به طور مثال قبل از شروع جلسه شخص کوچ با مطرح کردن سوالاتی هدف شخص را از مراجعه به خود مشخص می کند. در ابتدا شخص کوچ با فرد مورد نظر صحبت نموده و مشکل را مشخص می کند، سپس با مشخص شدن مشکل کوچ و فرد هدفی مشخصی را تجت عنوان خروجی برای آن در نظر می گیرند.

حالا قسمت اصلی جلسه آغاز می شود، زیرا کوچ با پرسیدن سوالات هدفمند سعی دارد تا به فرد کمک کند تا بتواند با شناخت خود و درواقع خود شناسی، راه حل هایی را برای مشکل ایجاد شده بیابد و از طریق خود بتواند مشکل ایجاد شده را حل کند.

در جلسات کوچینگ، کوچ سعی دارد تا فرد را از داشته هایی که دارد آگاه ساخته و انگیزه لازم برای حرکت به سمت هدف را به او بدهد.

در پایان جلسه شخص کوچ موارد ذکر شده در طول جلسه را مرور می کند، سپس فرد موظف می شود که تمرین هایی که در راستای هدف بلند مدت خود است و در جلسه بیان شد را تا جلسه‌ دیگر انجام بدهد.

  • فضا

شاید برای شما جالب باشد که بدانید فضای جلسات کوچینگ چگونه است؟ جلساتی که به صورت فردی برگذار می شود، معمولا درون یک اتاق  و با حضور شخص کوچ و فرد برگذار می شود.‌ در این دوره شخص کوچ سعی می کند فضای صمیمی و البته خصوصی را برای شخص ایجاد کند تا فرد بتواند به راحتی با کوچ صحبت کند.

شخص کوچ سعی دارد فضای جلسه اول را گرم نموده تا فرد احساس راحتی کند، به این منظور ممکن است که از یک موزیک ملایم استفاده کند. گرم‌تر کردن فضای جلسات بعدی به مراتب راحت‌تر است.

  • زمان

مدت زمان جلسات برای هر شخص متفاوت بوده و کاملا بستگی به هدف کوچینگ و کار شخص کوچ دارد‌. باید بگوییم که زمان این جلسات می توان از ۵ دقیقه شروع شده و تا ساعت ها ادامه داشته باشد. البته جلسات با ساعات طولانی به معنای بهتر بودن نیست زیرا این ها همگی به فرد و هدف وی بستگی دارد. ولی به طور معمول ‌زمان جلسات کوچینگ بین ۴۵ دقیقه تا یک ساعت است.

سخن پایانی

در جمع بندی باید بگوییم برای این که بتوانید دوره کوچینگ خود را انتخاب کنید لازم است که به یک سری فاکتورها توجه کنید. به طور مثال در ابتدا توجه کنید که کوچ مورد نظر شما دارای تاییده های بین المللی برای ارائه خدمات باشد.

سالیانه جلسات کوچینگ متعددی برگذار می شود از این رو به شما توصیه می کنم قبل از انتخاب مراکز برگذاری جلسات حتما در این زمینه تحقیقاتی انجام بدهید.

به این مطلب امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x